Kas ChatGPT läbib Turingi testi?
1. Mis on ChatGPT?
ChatGPT (Generative Pre-training Transformer) on vestlusrobot, mille on loonud USA-s asuv tehisintellekti ettevõte OpenAI. Kui esitada ChatGPT-le küsimus, siis tugineb sellele vastus tohutule hulgale tekstilistele andmetele - internetist leitud sisule, paljudele veebiraamatutele, kogu Vikipeediale. ChatGPT on mõeldud erinevate teemade ja valdkondade katmiseks, seega saate küsida peaaegu kõige kohta, alates ajaloost, teadusest ja tehnoloogiast kuni meelelahutuse, spordi ja igapäevaelu küsimusteni. See on ka suurepärane vahend keelepraktikaks ja vestlusoskuste parandamiseks, kuna see võib pakkuda reaalajas suhtlust inimesega sarnase vestluspartneriga.
ChatGPT vestlusroboti prototüüpi tutvustati avalikkusele 30. novembril 2022 ja programm sai lühikese ajaga populaarseks. Uus versioon, GPT-4 avalikustati 14. märtsil 2023.
2. Kellele kuulub ChatGPT?
ChatGPT omanik on San Franciscos asuv tehisintellekti uurimislabor OpenAI. See ei kuulu ühelegi eraisikule või ettevõttele, seega ei ole OpenAI-l omanikke traditsioonilises mõttes. OpenAI on mittetulundusühing, mille eesmärk on edendada ja juhtida tehisintellekti ohutust ja vastutustundlikku arengut. OpenAI loodi koos asutajaliikmetega, kelle hulgas olid Elon Musk, Sam Altman, Greg Brockman, Ilya Sutskever, John Schulman ja Wojciech Zaremba. OpenAI on saanud rahastust erinevatelt ettevõtetelt ja organisatsioonidelt, sealhulgas tehnoloogiaettevõtetelt, riskikapitalifirmadelt ja filantroopilistelt fondidelt. Mõned suuremad rahastajad: Amazon Web Services (AWS), Microsoft, Reid Hoffman, Peter Thiel, Khosla Ventures, Institute for Artificial Intelligence jpt.
3. Kui palju inimesi kasutab ChatGPT-d?
ChatGPT-l on praegu üle 100 miljoni kasutaja, mis saavutati veidi rohkem kui kaks kuud pärast selle käivitamist. Näiteks TikTokil kulus sarnase kasutajate arvu saavutamiseks üheksa kuud, Facebookil kulus peaaegu 5 aastat ja Instagrami 100 miljoni kasutajani jõudmiseks kulus 2,5 aastat.
ChatGPT saavutas 1 miljon kasutajat 5 päeva jooksul pärast esimest käivitamist 2022. aasta novembris. Rakendus, mis jõudis miljonile kasutajale nii kiiresti kõige lähemale, on Instagram, mis sai 1 miljon kasutajat umbes kahe ja poole kuu pärast käivitamist - 70 päeva ehk 1500% aeglasemalt kui ChatGPT.
4. Kui palju maksab ChatGPT haldamine?
Tarkvaratööstuse eksperdid on hinnanud, et ChatGPT jooksvad kulud on vähemalt 100 000 dollarit päevas ehk 3 miljonit dollarit kuus. See põhineb asjaolul, et ChatGPT asub Microsofti Azure'i pilvetaristu peal, mis võtab ühe A100GPU superarvuti klastri eest 3 dollarit tunnis. Arvestades, et keskmine ChatGPT vastus on umbes 30 sõna, maksab ettevõte mõnede kommentaatorite hinnangul umbes ühe sendi iga kasutaja päringu eest - see teeb umbes 0,03 dollarit iga ChatGPT poolt genereeritud sõna kohta.
5. Kui palju maksab ChatGPT kasutamine?
ChatGPT on praegu tasuta kasutatav. Tasuta versioon pakub ChatGPT täisfunktsionaalset "testimisproovi", mis võimaldab OpenAI-l hinnata süsteemi tugevaid ja nõrku külgi ning koguda tagasisidet esimestelt kasutajatelt. Aga OpenAI on käivitanud ka tasulise lisaversiooni "ChatGPT Plus", mis maksab 20 dollarit kuus.
OpenAI on öelnud, et jätkab ka ChatGPT tasuta versiooni pakkumist.
6. Millistest keeltest saab ChatGPT aru?
ChatGPT on loodud suhtlema põhiliselt inglise keeles, kuid ta oskab vastata veel 95 keeles, sealhulgas ka eesti ja hiina keeles.
ChatGPT on kirjutatud peamiselt arvutiprogrammiskeeles Python. Kuid kuna see puutus oma treeningandmestiku osana kokku erinevate teiste kodeerimiskeeltega, on ChatGPT võimeline mõistma ja andma vastuseid ka paljudes arvutikeeltes nagu JavaScript, C++, C#, Java, Ruby jt.
7. Kas ChatGPT läbib Turingi testi?
Turingi test - mis on nime saanud Briti matemaatiku ja arvutiteadlase Alan Turingi järgi - on praktiline test, mille abil määratakse kindlaks, kas arvuti suudab vestluses reaalse inimesega esineda inimesena. Kui küsite ChatGPT-lt, kas ta on võimeline läbima Turingi testi, vastab juturobot kindlalt "Ei!" Ta suudab genereerida inimesele sarnast teksti, aga ta ei ole loodud selleks, et läbida Turingi testi. Turingi test hõlmab seda, et inimkohtunik peab suhtlema kahe üksusega, millest üks on inimene ja teine masin, ilma et ta teaks, kumb neist on inimene. Kui kohtunik ei suuda inimest ja masinat eristada, siis öeldakse, et masin on Turingi katse läbinud. Oluline on märkida, et Turingi test ei ole intelligentsuse või teadvuse lõplik mõõtühik ning selle testi asjakohasuse ja kasulikkuse üle käib pidev arutelu.
8. Kus on ChatGPT kättesaadav?
ChatGPT on saadaval enam kui 160 riigis üle maailma.
Hiina, Iraani, Põhja-Korea, Venemaa, Venezuela ja Valgevene kasutajad ei saa aga väidetavalt programmile ligi.
9. Kes on OpenAI investorid?
OpenAI on viimase seitsme aasta jooksul saanud investeeringuid 9 erinevalt ettevõttelt. Microsoft on ülekaalukalt suurim toetaja, investeerides ettevõttesse 2019. aastal 1 miljard dollarit, 2021. aastal 2 miljardit dollarit ja 2023. aasta jaanuaris veel 10 miljardit dollarit. Teadaolevalt annab Microsofti investeeringud OpenAI-sse talle 49%-lise osaluse ettevõttes. Teiste OpenAI investorite, nagu Khosla Ventures, teatatakse, et nad omavad samuti 49% osalust ettevõttes, ülejäänud 2% jääb OpenAI-le omakapitalina.
Juba enne Microsofti viimast investeeringut ChatGPT emaettevõttesse oli OpenAi maailma kõige paremini rahastatud masinõppe tehisintellektiplatvorm. Tema lähim konkurent on Scale AI, mis on praeguseks kaasanud 602 miljonit dollarit.
10. Milline on OpenAI turuväärtus?
Wall Street Journali andmetel hinnatakse OpenAI väärtuseks praegu umbes 29 miljardit dollarit. OpenAi loodab 2023. aasta lõpuks teenida 200 miljonit dollarit tulu, 2024. aasta prognoositav kasum on 1 miljardi dollari ringis.
Kui soovid vastuseid ka sotsiaalmeedia turunduse kohta, siis võta meiega julgesti ühendust!